Bodrum Kalesi

Halikarnassos'ta (Bodrum'un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve "Tarihin Babası" olarak bilinen HEREDOT'a göre Bodrum Dos'lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg'ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmişler adını da Helikasnassos olarak değiştirmişlerdir. Bodrum M.Ö. 386 yılında Persler'in egemenliğine girmiştir.

Halikarnassos en parlak devrini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mousolos'un anısına kızkardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Antik Tiyatro Bodrum M.Ö. 192'de Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline gerçmiştir. 1522 yılında KAnuni Sultan Süleyman dönenimde tekrar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.
Tarihi Yerler
Bodrum Kalesi, Halikarnassos Mousoleionu, Salmakis Burcu (Kaplan Kalesi), Çömlekçi Köyü, Müsgebi (Ortakent) Köyü Gömütleri, Myndos, Antik Tiyatro

Turistik Yerler
Bardakçı Koyu, Akvaryum, Tuzla Kuş Cenneti, Gümbet, Bitez, Ortakent, Yahşi Yalı, Kargı Koyu, Bağla Koyu, Aspat Koyu, Karaincir Koyu, Akyarlar Burnu, Turgut Reis, Kadı Kalesi Koyu, Gümüşlük, Karakaya Köyü, Geriş Köyü, Sandima Köyü, Yalıkavak, Gündoğan, Gölköy, Türkbükü, Ilıcabükü, Cennet Koyu, İçmeler, Torba, Mumcular, Yalıçiftlik/Yalıköy, Salih Adası, Bargilya/Varvil